نقدی بر تمام بازی های فوتبال

 

پیش گفتار:از سال های پیش EA بازی های فوتبال را می زند-می گوید ما هرساله سری ها را بهتر می کنیم.ولی امتیاز کل فوتبال از 20-5 است.EA  می گوید ما گرافیک صدا فیزیک بازیکنان را به واقعیت نزدیک تر می کنیم.در واقعیت شاید EA چنین حرفی نزده باشد ! ولی فوتبال پدیده ای است که در ذهن هر بازیبازی با نام عالی و هیجان انگیز تدایی  و تلقی می شود.شاید شوت ها افکت های صوتی تصویری بهتر شده باشند.ولی فوتبال بازی کردن معنایش(جایش) در سیستم های کامپیتری نیست.و هدف یک بازی فوتبال گیم پلی ان است و تا وقتی که ان نباشد بازی – بازی محسوب نمی شود و عناصر دیگر نمی توانند از بازی امتیازی بگیرند.همه می دانیم که در مختصات فوتبال و ان زمین بزرگ به چند صدنوع می شود می توان گل زد.(گل عمده).بازی کننده نباید واقعیت را از بازی انکار کند  مگر اینکه بازی های (SIMULATION) را به عنوان سرگرمی انجام دهد که قطعا کسانی که این نوع بازی ها را تحمل می کنند برای گذروقت و سرگرمی به پایش می نشینند.

 

/گرافیک / شوت و مخصوصا فیزیک بازیکن ها  قابل تغییر نیست{که نمونه اش تنظیمات اولیه یا تغییر ان در  منوی edit در pes , winning eleven}.زیرا قدرت شوت زنی بازیکن فرق می کند یا به عبارت دیگر هیچگاه نمی توان حرکات تکنیکی و تاکتیک بازی های گروهی از جمله فوتبال را پیش بینی کرد.هر پاسی که در بازی می دهند.(بازی واقعی) با کلی خطا و چرخش های نامتوازن(بخاطر اینکه توپ گرد است و معلوم نیست در برخورد با زمین کجا برود) به ادم می رسد.چه برسد به فوتبالی که پاس های خطی / و از پیش رندر شده و تایین شده است.{ در محیط مجازی}.

 

/وقتی بازی ای را بخواهند از کنسولی به کنسول دیگر تولید کنند طبیعی است که پورت(port) بدون نقص صورت نمی گیرد.و همچنان از سری بازی های قبلی ان سری و موتورپایه ی قدیمی و تجربه هایشان استفاده کنند و تجربه کسب کنند.مٍثلا برای ساخت we 3 برای psp از کنسول ps2  کمک می گیرند که پورت تا حدودی صورت گیرد.بدیهی است که با توجه به صفحه ی کوچک پی اس پی سرعت فریم بال رفته و همچنین در مکانیزم پتانسیل شوت ها اختلال ایجاد می شود.مثلا هرچقدر یک دکمه را ارام فشار دهید توپ قدرت بیشتری دارد و به بالا می رود.توصیه ی من این است اصلا شوت نکنید و فقط با دریبل گل بزنید(بخاطر هوش مصنوعی عجیب یا ضعیف در کل مجموعه ی pes).از این نمونه بازی ها که ازاین اشکالات اساسی برخوردارند در تمام بازی های سری pro evolution soccerدر psp  می توان یاد کرد.این مسیله که یک مشکل بر این سری محسوب می شود در نمونه هایی که بازی برای psp ساخته نمی شود( مثل   emulator های(شبیه ساز) بازی برای کنسول های قدیمی مانند سگا / نیوجو / میکرو / امیگا...) معقول است.همچنان وقتی توپی در حال بیرون رفتن از خط out یا corner است.بازیکن به طور خودکار می دود و در اخرین نقطه خط(محدوده ی مجاز بازی) توپ را stop می کند.نتیجه؟معلوم است ! سوت داور به صدا در می اید.و اگر در شرایطی باشید که باید توپ به نفع شما پرتاب شود به نفع ان ها می شود واین هم بخاطر استوپ بیجای خودکار یار خودی !( و البته این امر برعکس هم اتفاق می افتد که به نفع شماست ).این اشکال بیشتر در سری های قبلی پیدا می شود که در fifa 009 رفع شده است.این ها تازه اشکالات فرعی بود ! برو اصلی شو ببین.

 

گفتار:سری بازی های فوتبال همیشه  بازی های جذاب / مهیج/ سرگرم کننده بوده.و در دنیا طرفداران بیشمار (بیش از 60 میلیون) بازیکننده دارد.

 

از قدیمی ترین بازی های فوتبال سری winning eleven از شرکت کونامی بود که در دهه ی قبل هم طرفداران زیادی بر روی ps1 داشت.که اگر از لحاظ منطق و گیم پلی با pes9 مقایسه کنیم we 06 برنده ست !(در مورد گرافیک حق با شماست)

 

بهترین و منطقی ترین بازی های فوتبال we02  تا we06 برای PSOne است که از تمامی نقطه ضعف های بازی های امروزی فاصله داشته.حال شما یک بازی فوتبال مثل PES08 را با بازی واقعی در استادیوم ها مقایسه کنید.خواهید دید و فکر می کردید که اگر تیم من در جام جهانی اینگونه بازی کند(همانگونه که شما در کامپیوتر بازی می کنید) حتما قهرمان خواهد شد ! حقیقت تلخ است انجام اینگونه بازی های زیبا فقط برای تیم های حرفه ای مثل Italy Vs France رخمی می دهد !

 

این درجه ها الکی اند:easy / hard / normal یا  /classic amatuor / fessianal /  fessianal pro یا  / reguler  /beginner / amateur /top playerو...

 

یا درست نیستند خودتان عادلانه قضاوت کنید مگر ایران در ایتالیا می تواند ایتالیا را 10 بر 0 شکست دهد؟! غیر ممکن است.ولی در پرو الوژن 7 8 و9 با صراحت می شود !

 

البته خیلی چیز ها اشتباه می شود ما اشتباه را قبول داریم ولی این اشتباه درست همانند چیزی است که   alex  سیاه پوست در بازی به شکل سفید پوست دراید و واقعا هم در بازی اینگونه است !این درست مثل این است که شما در بازی پلیس باشید وقتی بازی را به اتمام رساندید.mini games ها باز شود و می توانید در نقش دزد بازی را ایفا کنید.البته این شما هستید که می گویید بازی بازی است دیگر و در دنیای مجازی است و دنیای مجازی هم وجود خارجی ندارد,ولی دیگر kaka در دنیای مجازی نیست یا به عبارتی در هر دو حظور دارد و چون ادم است شخصیت دارد.پس فوتبال واقعیت است و پدیده ی ورزشی مثل فوتبال,باید به واقعیت ها احترام بگذارد(لابد میگویید که وقتی شما پلیس هستید به شخصیتان توهین میشود-خیر پلیس براساس داستان های واقعی است ولی شخصیت ان یا ازکامیک بوک و یا از نویسنده است.درصورتی که واقعی باشد و چیزی غیرواقعی از خودش را نشان بدهد توهین به او محسوب می شود که در این ورزش این اتفاق افتاده برای درک ابعاد بیشتری از این واقعیت ان را تا اخر مطلب بخوانید) شاید این جملات باور ان سخت کمی مسخره باشد.که همه از کنارش گذشتند ولی این واقعیت در سازندگان این بازیها نهفته(قایم شده) است.

 

سری we را که بهترین می دانم که در سری های جدیدتر و غیر از پلی استیشن 1 از مشکلات شدید و فوق العاد اعصاب خوردکنی برخوردار است که خیلی ها از جمله من را از این سری دور کرد در این سری از مشکلات به صورت مقرراتی نادرست در دنیای مجازی بر علیه دنیای واقعی درامدند:1-در صورت برخوردی شدید داور ابانتاژ می دهد در صورتی که هم تیمی شما توپ را بگیرند خطا است ان هم با کارت قرمز ! ولی اگر یار مقابل بگیرد بازی دنبال می شود

 

2-هرگونه تکرل خطاست و فقط به صورت خاصی می شود تو پ را از حریف گرفت که کمتر برخوردی نداشته باشد.شوت ها الکی اند.سانتر ها و بازی انگار کمی شل است(روان) و انگار اسلوموشن(slowmotion) دارد.بازی و چیدن بازی کن ها مثل 4-5-1 دروغین است و از مکانیزم اولیه خود استفاده می کند.شاید این سری بخاطر بعضی از قابلیت هایش طرفداران خاصی پیدا کرده باشد ولی هیچگاه به پرو و (fifa world cup) ها نمی رسد.

 

می دانم که در دنیای واقعی قبول دارید که بازیکن عصبانی شده...

برای خواندن ادامه متن به ادامه مطلب بروید.

 

و بازیکن ها همدیگر و داور را می زنند.اما در پرو 009 بازیکنانی همچو (zamberota) که خیلی عصبی است را ارام و بازیکنان خوش اخلاقی مثل kaka  یا pirlo  باید کاری کند که کارت بگیرد.که اگر از این چند ادم بگذریم سوالاتی پیش می اید که عبارتند از:

/ مگر من خواستم که او به حکم داور اعتراض کند وکارت بگیرد؟ ان هم در دربازه حریف روی نقطه ی پنالتی با کارت قرمز اخراج می کنند!(درضمن با کوچک ترین برخورد و ضربه)(که ان هم به شکل غیردرست که فقط توپ را زدم ولی در reply نشان داد خودش به طور غیرمعقول افتاد که نشانگر فیزیک شدیدا بد بازی است).همچنان  cassanoدر italy دیوانه وار طراحی شده.از بخش edit هم که در قدرت بازیکنان دست کاری می شود که بگذریم.اخر این بازیکن چه گناهی کرده که در pes براساس یک خطای ساده عصبانی شده و الکی کارت می گیرد.اینجوری نمی شود تشخیص داد و به شرایط روحی و جسمی بازیکن بستگی دارد.

 

چند نکته ی فوقالعاده مهم....

 

شایداین همه مسایل مطرح شده در این مقاله به نظرتان قابل قبول نیاید و همه از کنارش می گذرند ولی شما که ادم هستید نظرتان هم شخصیت دارد ولی هر کاری هم برای دفاع از این بازی ها بکنید می فهمید که این بازی ها شخصیت ندارند !

 

خودم یادم می اید که در we که شوت های زیبا اهمیت دارد و روندش با کل همه ی مجموعه ها فرق دارد.به اسم خیلی از بازیکنان  چینی و ایرانی توهین شده بود(خودتان تعجب نکردید؟!).اگر این بازیکن ها اسمش تحریف شده باشد که یک نوع توهین است ولی اگر این اسم ها در سری های جدید از فحش های اشکار ایرانی باشد دیگر فاجعه است ! چرا شکایت نمیکنید؟؟؟؟؟؟؟؟

 

بازیکن های دنیا  و بخصوص ایرانیان قیافه ی واقعا عجیب برخوردارند.چرا خیلی از بازیکن ها بطور کامل ازنظر سرعت-تکنیک و قیافه اینگونه اند قطعا ان ها برای طراحی این بازیکن ها وقت نگذاشته اند تمام بازیکن های ایران درسری های پیشین سیاه پوست بوده اند.اگر ان ها برای طراحی رونالدینیو وقت گذاشتند چرا برای بعضی از بازیکن ها نگذاشتند؟! و این می شود تبعیض !

 

که حتما باید از وزارت ارشاد و esra خواسته شود در اولین موقعیت این بازی ها را ممنوع ! و غیر مجاز اعلام کنند !.

 

طراحی ون دیگو و الکس زشت(!) است.و قیافه ی واقعی ندارد همانند 100 ها نفر دیگر در این سری....

 

در نهایت 2 توصیه دارم.از شرکت lego تقاضا داریم که بازی ای به نامlego football  بسازند تا هم اسم بازیکن تیم و شخصیت ان معلوم نشود تا به شخصیتش اشاره نشود_(توهین نشود!).در این صورت چهره شخصیت و انچه اتفاق در دنیای واقعی می افتد باید ریشه برداری شود یا لگو فوتبال بسازند که شاهد گرافیکهای واقعی(زنده) در فوتبال نباشیم.

اخرین توصیه هم این است که انگونه نیست که فوتبال بازی کردن را بر خود حرام کنیم بلکه تا حدودی ان را برخود حرام کنیم !!!!!!!!!!!!!!!!...

ادامه دارد...

 

3

GAMEPLAY

6

GRAPHIC

1

COST

9

SOUNDS A MIX

 

4.7                                                   totol score from 10                  

 

AlborZ.n